اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد

دستگاه فورجینگ میلگرد

اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد

اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد: دستگاه فورجینگ میلگرد از اجزای مختلفی تشکیل شد است. به صورت کلی می توان اجزای این دستگاه را به ده دسته کلی تقسیم کرد. این ده دسته بندی در نظر گرفته شده را ما در این مطلب به شما معرفی می کنیم و برای هر یک از این اجزا توضیحاتی را ارائه می دهیم تا شما بتوانید به اطلاعات مفیدی در خصوص این دستگاه دست پیدا کنید. شرکت آفتاب تابان کنزا به عنوان ارائه دهنده انواع دستگاه فورجینگ میلگرد و ارائه دهنده خدمات مربوط به جوش سر به سر میلگرد را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

اره دستگاه جوش فورجینگ میلگرد

یکی از اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد اره می باشد که دارای کاربردی مهم در این دستگاه است. در جوشکاری به این روش، دو سر میلگردی که باید در هم فورج شوند باید کاملا صیقلی و صاف، بدون خلل و فرج و خوردگی باشند. به این ترتیب دو لبه میلگرد می توانند در زمان جوش به خوبی به یکدیگر متصل شوند. توجه داشته باشید که از این اره صرفا برای برش میلگردهایی که با این روش جوش می شوند استفاده می شود و با هیچ اره دیگری انجام این کار با چنین دقتی ممکن نیست. 

گیره نگهدارنده میلگرد دستگاه جوش فورجینگ 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می توان به گیره نگهدارنده میلگرد در این دستگاه ها اشاره داشت. این گیره ها به صورت کلی از دو فک ثابت و متحرک تشکیل شده اند. دو سر میلگردها بر روی آنها بسته می شوند. سیلندر فشار به قسمت فک متحرک این دستگاه متصل می شود. برای فورجینگ میلگردها باید نیروی فشاری لازمی روی میلگردها به وجود آید تا فورجینگ به درستی صورت بگیرد. به کمک این گیره های نگهدارنده و اتصال صحیح این نیروی لازم برای فورجینگ میلگردها به وجود می آید و فورجینگ میلگرد انجام می شود. 

یونیت هیدرولیک دستگاه جوش فورجینگ

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد بونیت هیدرولیک دستگاه می باشد. این یونیت ها در سه نوع دستی، پایی و برقی ارائه می شوند. این قسمت دارای شیر فرمان سلونویید می باشد. خود این جز از دستگاه فورجینگ میلگرد برای کارایی بهتر و دقیق تر خود، از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از آنها دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند و نقش مهمی دارند. از جمله آن می شود به موارد ذیل اشاره داشت:

  • یک محفظه روغن 
  • پمپ هیدرولیک دو طبقه 
  • شیر کنترل کننده جریان 
  • شیر کنترل کننده فشار 

در یونیت هیدرولیک که یکی از مهمترین اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد محسوب می شود، یک درجه قرار گرفته است. وظیفه اصلی این درجه نشان دادن فشار تولیدی به ما می باشد. این درجه فشار تولیدی را بر حسب مگاپاسکال به ما نشان می دهد. بسته به قطری که میلگرد دارد، باید فشار تولیدی توسط این پمپ به درستی تنظیم شود. همچنین یک نمایشگر میزان روغن هم در کنار این بخش وجود دارد. همچنین در این بخش یک ورودی برای ریختن روغن هیدرولیک به دستگاه، در مواقعی که این روغن کم شده باشد هم وجود دارد که می تواند در مواقع لازم استفاده شود. 

سیلندر هیدرولیک دستگاه جوش فورجینگ 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می شود به سیلندر هیدرولیک دستگاه جوش فورجینگ اشاره داشت. به صورت کلی این سیلندر دارای سه بخش اصلی می باشد که این سه بخش عبارت هستند از:

  • پوسته 
  • پیستون 
  • فنر 

همچنین این بخش دارای سه زائده می باشد که درون فک مترحک گیرنده نگهداره قرار می گیرد. این سیلندر از طریق یک شیلنک فشار قوی که حاوی روغن می باشد، به قسمت دیگر این دستگاه، یعنی به یونیت هیدرولیک متصل می شود تا جریان روغن هیدرولیک در دستگاه به درستی و به صورت کامل صورت گیرد. 

مشعل دستگاه جوش فورجینگ 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می شود به مشعل دستگاه جوش فورجینگ اشاره داشت. این بخش مخلوط کردن دو گاز اکسیژن و استیلن را انجام می دهد. همچنین در این بخش به کمک شیرهای تنظیم، مقدار گاز می تواند به اندازه مورد نیاز تنظیم شود. بر روی مشعل دستگاه جوش فورجینگ دو شیر قرار گرفته است. برای تنظیم دبی خروجی اکسیژن از شیر آبی استفاده می شود. برای تنظیم دبی خروجی گاز استیلن هم از شیر قرمز استفاده می شود. مشعل به کمک دو شیلنگ به مخزن های اکسیژن و استیلن دستگاه متصل می شود. 

نازل دستگاه جوش فورجینگ 

یکی دیگر از اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد نازل دستگاه جوش فورجینگ می باشد. در این بخش از دستگاه مخلوط گازهای اکسیژن و استیلن مشتعل می شوند. طراحی این نازل بسیار خاص و دقیق می باشد. طراحی این بخش از دستگاه به گونه ای صورت گرفته است که طی آن شعله به صورت یکنواخت تمام نقطه اتصال دو میلگرد را احاطه می کند. به این ترتیب تمامی بخش ها و نقاط دو محلی که قرار است فورج شوند به دمای مورد نیاز می رسند. دمای مورد نیاز برای انجام فورجینگ هزار و دویست درجه سانتی گراد می باشد. 

مانومترها، کپسول های گاز اکسیژن و استیلن 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می توان به مانومترها، کپسول های گاز اکسیژن و استیلن اشاره داشت. از سوختن مخلوط گازهای اکسیژن و استیلن حرارت مورد نیاز برای انجام جوشکاری به وجود می آید. بر روی هر کپسول حاوی گازها یک مانومتر نصب می شود که این مانومترها دارای دو درجه هستند. درجه اول فشار گاز داخل کپسول را نشان می دهد و به سمت خود کپسول قرار دارد. درجه دوم که به سمت بیرون کپسول قرار دارد به ما فشار گاز خروجی از کپسول را کاملا نشان می دهد. 

تیغه اره دستگاه جوش فورجینگ 

یکی دیگر از اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد تیغه اره دستگاه جوش فورجینگ می باشد. این تیغه دارای طراحی بسیار خاصی می باشد. این تیغه ها به گونه ای طراحی شده اند که به ضربه ناگهانی حساس می باشند. جنس این تیغه ها سخت و همچنین ترد می باشد. توجه داشته باشید که شما در زمان کار با اره برای برش میلگردهای فورج شده، باید بسیار مراقب باشید که به این بخش از تیغه به هیچ عنوان ضربه ای ناگهانی وارد نشود چرا که همانطور که به شما گفتیم این بخش از تیغه به ضربه حساس میباشد. 

شیر یک طرفه اطمینان دستگاه جوش فورجینگ 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می توان به شیر یک طرفه اطمینان دستگاه جوش فورجینگ اشاره داشت. شیر یک طرفه اطمینان که به آن فلاشبک هم گفته می شود از حساس ترین و مهمترین قطعات و اجزای دستگاه محسوب می شود. این بخش از دستگاه برای ایمنی کار در نظر گرفته شده است و می تواند منجر به کاهش حوادث کار شود. این بخش به دستگاه کمک می کند که شعله آتش مشعل به درون خود کپسول وارد نشود. چرا که در این صورت ما شاهد یک انفجار بزرگ خواهیم بود. 

سایر متعلقات دستگاه جوش فورجینگ 

از دیگر اجزای دستگاه فورجینگ میلگرد می توان به سایر متعلقات این دستگاه اشاره داشت. توجه داشته باشید که این دستگاه برای عملکرد صحیح خود متعلقاتی دارد که این متعلقات دارای اهمیت زیادی در دستگاه می باشند. برخی از مهمترین و کاربردی ترین انواع این متعلقات در دستگاه جوش فورجینگ میلگرد عبارت اند از:

کابل برق دستگاه فورجینگ میلگرد
شیلنگ هیدرولیک 
سوکت هوا دستگاه جوش سر به سر میلگرد
سوکت گاز دستگاه جوش سر به سر میلگرد
آچار مخصوص سفت و محکم کردن گیره ها 
جرقه زن
بست شیلنگ 
سوهان سوزنی 
سایر اتصالات دستگاه فورجینگ میلگرد
امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۱/۱۲/۱۸ | مقالات | وحید یوسفی مهر | بازدید: 450 | 1678317077