کاربرد و روش های جوش میلگرد

کاربرد و روش های جوش میلگرد

کاربرد و روش های جوش میلگرد

کاربرد و روش های جوش میلگرد: در این مطلب قصد داریم به بررسی جوش میلگرد بپردازیم و این نوع جوشکاری را برای شما شرح دهیم تا به این ترتیب بتوانیم اطلاعات شما در این زمینه افزایش دهیم. باید در ابتدا به این نکته مهم اشاره داشته باشیم که این نوع جوشکاری می تواند به شما کمک کند که سازه ای مستحکم تر داشته باشید به این ترتیب دیگر نگران استحکام سازه بر اثر برخی از ضربات نخواهید بود. اما این روش جوشکاری به چه صورت انجام می شود و چه کاربردهایی دارد؟ ما در این مطلب این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


چگونه جوش میلگرد انجام می شود.


به صورت کلی در مورد کاربرد و روش های جوش میلگرد می شود سه روش عمده را معرفی کرد. البته باید بدانید که می شود به روش های دیگری هم این کار را انجام داد. اما آنچه که در ایران بیشتری کاربرد را دارد می تواند سه روش عمده باشد. از همین رو ما قصد داریم این دو روش را به صورت مجزا برای شما شرح دهیم تا اطلاعات شما در مورد این نحوه جوشکاری به صورت کامل افزایش پیدا کند و موجب شود که شما بتوانید در این خصوص تصمیم گیری نمایید.


در ادامه بررسی کاربرد و روش های جوش میلگرد باید به روشی اشاره داشته باشیم که یکی از روش های بسیار محبوب این جوشکاری ها محسوب می شود. روشی که می تواند بهترین روش جوشکاری شناخته شود و در میان اهالی فن از جایگاه بسیار بالایی نیز برخوردار است. روش جوشکاری فورجینگ یا جوش سر به سر که یکی از بهترین روش ها می باشد. در پی فرآیند ذوب سازی میلگرد انتهای آن به صورت خمیری می شود که اتصال راحت تر و مقاوم تر صورت گیرد، از اتصال و جوش سر به سر میلگرد برای فولادهای گرم و سرد استفاده می شود قطر فولادهای گرم نباید از 10 میلی متر و قطر فولادهای سرد نباید از 14 میلی متر کمتر باشد.از نکات مهم دیگر در این روش این است که قطر دو میلگرد یا آرماتوری که به هم متصل می شوند باید هم اندازه و یکسان باشند و تفاوتی در قطر آنها وجود نداشته باشد· اتصال مکانیکی با کوپلر یا کوپلینگ میلگرد


در بررسی کاربرد و روش جوشکاری میلگرد اولین موردی که باید به آن اشاره داشته باشیم و مورد بررسی قرار دهیم اتصال مکانیکی می باشد. این روش یکی دیگر از روش های جوش میلگرد که متداول است و در بسیاری از سازه ها و ساختمان ها برای اتصال میلگرد و آرماتور از آن استفاده می شود روش کوپلینگ است.در این روش برای اتصال میان آرماتورها از پیچ و مهره و یا بست های مخصوص استفاده می شود، در واقع مرسوم ترین قطعه ای که از آن برای این اتصال استفاده می شود کوپلر است، کارخانه های که در زمینه تولید کوپلر فعالیت دارند قبل از اینکه این محصول را روانه بازار نمایند آن را مورد آزمایش قرار می دهند تا کیفیت و توانایی آن را در برابر وزن های مختلف بسنجند و اگر مورد تایید بخش کنترل کیفیت قرار بگیرد آن را روانه بازار خواهند کرد.


با توجه به کاربرد و روش های جوش میلگرد که می توانیم به این نتیجه برسیم که در انجام این جوشکاری ما دست بازی داریم. در انجام جوشکاری میلگرد به روش اتصال مکانیکی ما برای انجام این فرآیند بعد از اینکه میلگرد و آرماتور در اندازه های مشخص شده برش خورده شود مجددا برای رزوه شدن به کارخانه فرستاده می شوند زمانی که تعداد میلگردها زیاد است اجاره دستگاه رزوه بسیار مقرون به صرفه تر و اقتصادی تر است.کوپلر هایی که برای جوش میلگرد مورد استفاده قرار می گیرند دارای انواع مختلفی مانند کوپلر استاندارد، کوپلر پیچی، کوپلر موقعیت، کوپلر تبدیل، کوپلر جوشی و... می باشند.· اتصال به روش اورلپ یا وصله پوششی


روش دیگر که باید در بررسی کاربرد و روش های جوش میلگرد مورد ارزیابی قرار دهیم روش اورلپ می باشد. این روش به روش وصله پوششی هم معروف می باشد. در روش جوش میلگرد اورلپ در ابتدا میلگردها را به صورت دقیق روی هم قرار می دهند تا طول مد نظر ایجاد شود سپس با استفاده از مفتول میلگردها را محکم به یکدیگر وصل می کنند، استفاده از این روش تنها برای میلگردهای با قطر 36 و کمتر از آن مجاز می باشد، طول پوشش میلگرد با توجه به عملکرد آن، نوع میلگرد و محل قرار گیری متفاوت و متغیر است.برای میلگردهای کششی حداقل طول پوشش باید 1/25 برابر طول چسبندگی مهار میلگرد کوچکتر باشد.


کاربرد و روش های جوش میلگرد می تواند بسیار متنوع باشد اما در این روش باید به این نکته اشاره داشته باشیم که جوشکاری به روش جوش میلگرد اورلپ به اصطلاح وصله پوششی نیز به آن گفته می شود، مهندسان و سازندگان سازه ها و ساختمان ها با گذشت زمان متوجه این موضوع شدند که معایب استفاده از این روش نسبت به مزایای آن بیشتر است.بدین ترتیب استفاده از این روش جوش میلگرد نسبت به روش های جوش سر به سر میلگرد و کوپلر بسیار کمتر است، در واقع طبق آیین نامه ACI اتصال میلگرد به روش اورلپ در مقابل بارهای تناوبی قابل اطمینان نبوده است و از محدوده الاستیک خارج می شود بدین ترتیب سال ها است که از این روش برای اتصال میلگرد استفاده نمی شود.


کاربرد جوش میلگرد


با توجه به آنچه در مطلب کاربرد و روش های جوش میلگرد مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم که جوش میلگرد به چه روش هایی صورت می گیرد، حالا زمان آن رسیده است که کاربرد این جوشکاری را هم مورد ارزیابی قرار دهیم. در بررسی کاربردهای این نوع جوشکاری باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از جوشکاری میلگرد برای سازه های مختلف می تواند کاربرد داشته باشد. این کار برای ایجاد استحکام بیشتر در یک سازه ای می باشد که دارای بیس اصلی و اولیه فلزی و میلگرد می باشد. بر اساس این مورد می شود گفت که این نوع جوشکاری می تواند به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار بگیرد.


سخن پایانی


ما در این مطلب سعی کردیم کاربرد و روش های جوش میلگرد را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم به این واسطه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.
امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۱/۰۹/۱۲ | مقالات | وحید یوسفی مهر | بازدید: 426 | 1670085512