کنترل کیفی محل جوش فورجینگ میلگرد

جوش فورجینگ میلگرد

کنترل کیفی محل جوش فورجینگ میلگرد

کنترل کیفی جوش فورجینگ میلگرد: جوش فورجینگ میلگرد یکی از تکنیک های بروز و کاربردی برای اتصال میلگردها می باشد که هم از نظر سرعت اجرای کار و هم از نظر استحکام و هم از نظر هزینه های اجرایی برای ما تکنیک مناسبی می باشد. اما باید بدانید که بعد از فرایند جوشکاری شما باید جوش زده شده را کنترل کنید تا از کیفیت جوش خود مطمئن شوید. دلایل زیادی وجود دارد که بر اساس هر یک از آنها امکان دارد فرایند جوشکاری شما به صورت موفقیت آمیز نبوده باشد، به همین دلیل کنترل کیفیت بسیار مهم می باشد. 

کنترل کیفیت جوش فورجینگ میلگرد 

همانطور که به شما گفتیم کنترل کیفی جوش فورجینگ میلگرد یکی از بخش های مهم پس از فرایند جوشکاری جهت حصول اطمینان از جوش صورت گرفته می باشد. توجه داشته باشید که جوشکاری فورجینگ از صفر تا صد باید زیر نظر افرادی صورت بگیرد که این نوع جوش را آموزش دیده اند و گواهینامه آموزشی معتبری دارند. متخصصین و بازرسین آموزش دیده تنها مجاز به کنترل کیفیت و تشخیص موارد و همچنین عیوب رایج در حین اجرای عملیات جوش فورجینگ می باشند. به این ترتیب شما می توانید از کیفیت فرایند صورت گرفته اطمینان حاصل کنید. 

اولین راه برای کنترل کیفی جوش فورجینگ میلگرد کنترل عینی یا چشمی (VISUAL TEST ) آن می باشد. با نگاه کردن به شکل ظاهری محل جوش افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی دارند، می توانند تا حدود زیادی نسبت به کیفیت ظاهری جوش صورت گرفته اطمینان حاصل نمایند. اما روش دیگری که وجود دارد تست خمش (BENDING TEST) می باشد. این تست توسط دستگاه خمکن هیدرولیکی صورت می گیرد. در این شرایط میلگرد از محل جوش به اندازه نود درجه خم می شود. اگر چنین شود باید بدانید که نباید هیچ گونه ترک یا شکستگی در اطراف و محل اتصال دو میلگرد فورج شده، به وجود آید تا ضمانت کیفیت شما باشد. 

اما برای کنترل کیفی جوش فورجینگ میلگرد فقط همین دو روش وجود ندارد. شما می توانید از روش دیگری به نام تست کشش استفاده کنید. این آزمایش تائید کننده کیفیت جوش توسط دستگاه مخصوص کشش صورت می گیرد. در این آزمایش نمونه قطعات جوش داده شده (میلگردها) در درون دستگاه کشش قرار می گیرند. سپس با استانداردهایی بر اساس قطر میلگرد این قطعات توسط این دستگاه کشیده می شوند. در این شرایط باید محل اتصال میلگردها سالم بمانند و شکسته نشوند. همچنین وجود کوچکترین ترک و پارگی   در محل فورجینگ (محل اتصال دو میلگرد) در این آزمایش، به منزله عدم موفقیت جوشکاری صورت گرفته شما می تواند محسوب شود. 

امتیاز: 5 از 5. مجموع 2 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۱/۱۲/۱۸ | مقالات | وحید یوسفی مهر | بازدید: 867 | 1678378980