تهران، صادقیه، آیت الله کاشانی، کوی مهران، خیابان بهنام، پلاک 3، واحد5
02144066635
02144954034
09122187461

آشنایی با دستگاه جوش فورجینگ میلگرد و عملکرد آنها

آشنایی با دستگاه جوش فورجینگ سر به سر میلگرد و عملکرد آنها:

لیست و جزئیات تجهیزات جوش سر به سر میلگرد:

1-دستگاه برش سرد میلگرد –جهت آماده نمودن وبرش صفر درجه سر میلگرد های جوش شونده

در جوشکاری با اين دستگاه دو سر ميلگردهایی که قرار است در هم فورج شوند بايد کاملا صاف و صيقلي , بدون خوردگي، زنگ زدگی و خلل وفرج باشند تا دو لبه ميلگرد در هنگام فورج شدن کاملا بهم چسبيده شوند و با توجه به اینکه در این روش ،جوش و اتصال اتم ها از طریق تماس سطحی دو فلز صورت می پذیرد ،لذا در روش جوش سر به سر میلگرد ها فقط و فقط باید از کاتر برش سرد که جهت جوش سربه سر میلگرد ها طراحی و ساخته شده  استفاده گردد و سایر تجهیزات برش مانند سنگ فرز،اره لنگ ،اره آتشی،گیوتین و... قابل استفاده نبوده و برش آنها مردود می باشد .ودر صورت استفاده  خسارات جبران ناپذیری بر جای خواهند گذاشت.

2-کلمپ یا گیره کار-جهت همراستا نگهداشتن میلگرد های جوش شونده

این تجهیز از دو فک(ثابت و متحرک)،کلگی .پیچهای نگهدارنده،پیچهای تنظیم و فنر تشکیل شده که وظیفه آن در راستای هم قرار دادن دو سر میلگرد فورج شونده می باشد.این تجهیز از مهمترین تجهیزات در عملیات جوش سر به سر میلگرد ها بوده و در صورت استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و نامنطبق بر استاندارد JISاتصال معیوب و غیر قابل اطمینان خواهد بود.

معایبی که در گیره های غیر استاندارد مشهود می باشند عبارتند از:

1-عدم توانمندی در یکراستا قرار دادن دو سر میلگرد ها

2-پس زنی در هنگام اعمال فشار هیدرولیک

3-خورده شدن سریع پیچهای نگهدارنده میلگرد

4-پیچش بدنه اصلی در هنگام فورج میلگرد های سایز بالا


3-کپسول هاي گاز، اکسيژن - استيلن و مانومترها-جهت تامین حرارت و به دمای خمیری رساندن میلگردها جهت جوش دادن میلگردها

در جوشکاری با اين دستگاه  (دستگاه جوش سر به سر میلگرد )حرارت مورد نياز از طريق سوختن مخلوط گازهاي اکسيژن و استيلن به دست مي آيد. برروي هر کپسول يک مانومتر نصب مي شود و هر مانومتر داراي دو درجه است .درجه اول که به سمت خود کپسول است فشار گاز داخل کپسول را نشان ميدهد و درجه دوم که به سمت بيرون است فشار خروجي گاز را نشان مي دهد. "توجه " در هنگام انجام عمليات جوشکاري عقربه فشار خروجي کپسول اکسيژن بايد بين 5 تا 7 bar و عقربه فشار خروجي کپسول استيلن بايد 0.5 bar باشد.

 4- مشعل و سر مشعل-جهت اختلاط گازها ،تنظیم دبی خروجی گازها و ایجاد شعله و تنظیم آن

وظيفه اين بخش از دستگاه اختلاط دو گاز اکسيژن و استيلن و تنظيم مقدار گازها به کمک شيرهای تنظيم روی آن مي باشد. برروي مشعل دستگاه دو شيربه رنگهای آبی و قرمز وجود دارد. شير آبي براي تنظيم دبی خروجی اکسيژن ، شير قرمز براي تنظيم دبی خروجی گاز استيلن مي باشد. مشعل توسط دو شيلنگ به کپسول هاي اکسيژن و استيلن متصل مي شود.

توجه: در صورت استفاده از مشعل های متفرقه و طراحی نشده جهت عملیات فورجینگ (مشعل برش،گرمکن و...) که در اغلب فروشگاهها موجود می باشند ، اتصال ایجاد شده ،استاندارد نخواهد بود .

A-فلاش بکها یا شیر های یکطرفه: الزاما در ابتدای مشعل نصب می شوند و وظیفه آنها ممانعت از ورود شعله به داخل شیلنگها و مخازن گاز می باشد.در صورت عدم استفاده و استفاده از مشعلهایی که قابلیت اتصال این تجهیز به آنها وجود ندارد عواقب خطرناکی متوجه دستگاه جوش سر به سر میلگرد و اوپراتور آن خواهد بود.

B-شیر اصلی مشعل: این تجهیز جهت راحتی کار و همزمانی باز و بسته کردن گازهای استیلن و اکسیژن می باشد.

C-لوله اختلاط: این تجهیز جهت مخلوط کردن و ایجاد جریان بدون اغتشاش گازهای مصرفی به کار می رود.

D-حلقه آتش یا نازل جوش: این تجهیز به گونه ای طراحی شده که شعله های خروجی از آن کاملا دور میلگرد های فورج شونده را احاطه کرده و دمای یکنواختی را در آنها ایجاد می نماید. بسته به قطر میلگرد ها سایزهای مختلفی از این تجهیز طراحی و ساخته شده است.

5-سیلندر هیدرولیک-جهت فشرد ن ناحیه خمیری شده با اعمال نیرو به فک متحرک گیره نگهدارنده

سيلندر از يک پوسته ،پيستون وفنر تشکيل شده و داراي سه زائده ميباشد که درون فک متحرک گيره کار قرارمي گيرد.

اين سيلندر از طريق يک شيلنگ فشار قوي حاوي روغن به يونيت هيدروليک و دستگاه ایجاد فشار متصل ميشود.

6-یونیت هیدرولیک-جهت تامین فشار هیدرولیک سیلندر

 اين يونيت هیدرولیک برقي(با شيرفرمان سلونوييد) از يک محفظه روغن- پمپ هيدروليک دو طبقه- شير کنترل جريان وشير کنترل فشار تشکيل شده است و وظيفه آن ايجاد نيرو به وسيله فشار روغن ، جهت شارژ جک هيدروليک مي باشد. اين یونیت داراي يک درجه است که مقدار فشار توليدي را برحسب Mpa،PSI یاBar نشان ميدهد. فشار توليدي توسط اين پمپ بسته به قطر ميلگرد ها بايد تنظيم گردد.شیر تنظیم فشار باید الزاما به صورت مکانیکی و دستی بوده و پرشر سوئیچها و سایر شیرها که فرمان برقی دارند  به علت حساسیت بالا و ایجاد نوسان در فشار مردود می باشند.در کنار اين پمپ يک گيج روغن وجود دارد که ميزان روغن موجود در دستگاه را نشان ميدهد .در اين پمپ يک ورودي در بالا که براي ريختن روغن هيدروليک داخل مخزن  و یک خروجی در پایین جهت تخلیه و خروج (جهت تعویض روغن مستهلک) تعبيه شده است.

7- دسته و کلید فرمان-جهت فرمان دادن به یونیت هیدرولیک

این تجهیز جهت تسلط اوپراتور جوش به عملیات جوشکاری و صدور فرمان به پمپ هیدرولیک جهت اعمال فشار در مراحل مختلف عملیات فورجینگ طراحی و ساخته شده است،که باید بر قابلیت نصب بر روی مشعل جوش را داشته باشد.

 تاریخچه تکنولوژی جوش سر به سر میلگرد

این تکنولوژی در سال 1952 میلادی با هدف کاربرد در صنایع ریلی وخط آهن ابداء ودر پی آن به علت صنعتی شدن ابنیه پا به عرصه صنعت ساختمان نهاد.از عمده دلایل ظهور این نو آوری میتوان به موضوع وبحث مهم مقاوم سازی و تضمین استحکام سازه های بتنی اشاره نمود که نتیجه آن  افزایش ضریب امنیت جانی ومالی ساکنان و کاربران این سازه ها بود. اولین مبتکران واستفاده کنندگان از این تکنولوژی سازمان راه و شرکتهای نصب خطوط ریلی در کشور کانادا بودند که با استفاده از این روش توانستند جایگزین مطمئن تر و مناسبتری را  نسبت به سایر روشهای اتصال ریلهای آهن (کلمپینگ ،ترمیت و...)  به دنیای جوش  فلزات معرفی نمایند.
در پی آشنایی  محققان و صاحبنظران صنعت ساختمان بلوک شرق آسیا ،بالاخص کشور زلزله خیز ژاپن با این تکنولوژی ،بر آن شدند با تغییر کاربری این متد به جوش میلگرد ها و آرماتورها ،روش جدیدی را در اتصال سازه های بتنی ابداء نمایند.
این روش(GAS PRESSURE WELDING )به سرعت در این کشور فراگیر شد و دستاورد آن اجراء اکثر پروژه های عمرانی با این روش بود.

-تاریخچه ورود به ایران:

در سال 1388 یک نمونه از تجهیزات جوش سر به سر میلگرد وارد ایران شد و این تکنولوژی پس از بررسی های میدانی و آزمایشگاهی توسط کارشناسان مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران در همان سال تاییدیه فنی دریافت نمود.

پس از گذشت  زمان کمتر از شش ماه از دریافت تاییدیه فنی، اولین تیم شرکتی وتخصصی فورجینگ در ایران با نام "شرکت فرایند جوش کنزا" تشکیل گردید و اجراء اولین پروژه فورجینگ میلگرد  در اواخر شهریور ماه سال 1389 آغاز شد.

با همت مهندسین ، کارشناسان و اولین مجریان این تکنولوژی، به علت وجود تحریمها ، نبود خدمات و لوازم یدکی و گران قیمت بودن نمونه دستگاه خارجی، اولین نمونه تجهیزات منطبق با استانداردهای کشورمبدع (ژاپن- (JISدر سال 1391 مهندسی معکوس ودر داخل کشور توسط شرکت آفتاب تابان کنزا با برند KENZA WELDساخته شد که پس از گذر از تولید نمونه های آزمایشی ، در سال 1392 بومی شده و وارد فاز تولید بر اساس کشش و نیاز بازار ساختمان ایران گردید.

کاربردهای دستگاه جوش سر به سر میلگرد ها

-اتصال میلگرد های ستونها در سازه های بتنی

-اتصال میلگرد های فونداسیونها
-اتصال میلگرد ها در سبد بافی وشمع ها در طول و تیپهای گوناگون
-اتصال میلگرد های ضایعاتی وپرت
-اصلاح واتصال بولتهای شکسته و آسیب دیده
-اتصال میلگرد های دیوارهای برشی
-اصلاح  و افزایش طول ریشه های کوتاه
-اتصال میلگرد های به کار رفته در تیر برق ها

-اتصال میلگردها در عملیات نیلینگ
و...

 

سخن موسس و بنیانگذار اجراء و بومی ساز روش فورجینگ میلگرد در ایران

کنزا

 شرکت مهندسی  آفتاب تابان کنزا  با برند تجاری  کنزا ( KENZA ) با بینش و تلاش برای رسیدن به آگاهی بیشتراز علوم و فنون نو و بکارگیری مدیریت و بهره گیری از نیروهای متخصص و کارآمد در حوزه پیشرفت و افزایش دانش عملی کارکنان خود را پدید آورده و در جهت توفیق روز افزون و حضور فعال در صنایع  نفت،گاز ،پتروشیمی وساختمان تلاش گسترده ای را مبذول داشته است.

گروه مهندسی کنزا (با شرکت مهندسی پایندان آتیه،فرآیند جوش کنزا و اینک آفتاب تابان کنزا) پس از یازده سال تجربه و تحقیق و گردآوری قویترین تیمهای علمی و مهندسی بر آن است تا با تغییر شیوه های ساخت و ساز  وتولید، با ایجاد سرعت و افزایش استحکام و عمر مفید و کاهش هزینه های ساخت و تولید تحولی عظیم در صنعت ساختمان ، نفت و گاز کشور ایجاد نماید. که خوشبختانه این امور محقق گردید و ما توانستیم نتیجه  تحقیقات وزحمات شبانه روزی خود را با بومی سازی تکنولوژیهای روز دنیا در زمینه صنعت نفت،گازو ساختمان هر چند کوچک ،بگیریم.  رضایت مندی مشتریان و کلیه طرفهای ذینفع از نحوه اجرای با کیفیت و اقتصادی پروژه ها و تعامل سازنده کارکنان و مدیران شرکت دراجرای امور و رفع تنگناها از افتخارات شرکت کنزا می باشد وامید است با تداوم سیاست های پایه ریزی شده، همگام با تغییرات محیط در جهت ایفای تعهدات و حصول اهداف موفق باشیم . افتخار آن را داريم ‌كه با شعار (تجـربه ، اسـتـحكام ، صرفه جویی) جايگاه رفيعي را در ميان شركتهاي معتبر و بزرگ صنعتی وساختماني ايران به خود اختصـاص داده‌ايم .

اين شـركت در راستاي اهداف كيفي و ماموريت‌ هاي كاري خود و با نظـر به اهداف فوق توانسته اسـت گام مثبتي در جهت تحقق بـرنامه‌هـای آتی شركت بـرداشته و شهرت و سرآمدی خودرا مديون نوع روش كار و  بومی سازی منطبق بر استاندارد  صنایع روز دنیا وخط مشي حـاكم بر شـركت می داند. در اين راستا ايجاد تشكلهاي تيمی و بكارگيری توامان علم و تجربه پرسنل مجرب در علوم مهندسی (مکانیک،الکترونیک،ساختمان ومواد) وتجهیزات مدرن و اشراف کامل بر مسایل فنی و درون سازمانی ،رموز موفقيت گروه فنی  مهندسی کنزا در اجراء  پروژه‌های طراحی وساخت  در زمینه های مختلف صنعتی وساختمانی  بوده است.

 

 

با تقدیم احترام

محمد رضا رجبی پور

مدیر عامل

روش کار
روش کار دستگاه جوش سر به سر میلگرد

جوش سر به سر میلگرد یا به عبارتی دیگر و در اصطلاح فورجینگ سر به سر میلگرد در ساختمان سازی ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد, در حال حاضر

برای مقاوم سازی بیشتر ساختمان ها از جوش سر به سر میلگرد استفاده می شود و جوش سر به سر میلگرد به طور جدی وارد حوزه ساخت و ساز و عملیات عمرانی ساختمان ها شده است.

روش جوش سر به سر میلگرد به گونه ای می باشد که دو سر میلگرد با استفاده از اعمال حرارت لازم به یکدیگر متصل می شوند و به عبارتی دو سر میلگرد به یکدیگر جوش میخورد.

جوش سر به سر میلگرد با استفاده از دستگاه فورجینگ سر به سر میلگرد انجام می شود به طوری که در این دستگاه با ایجاد حرارت که از سوختن گازهای استیلن و اکسیژن در دمای بالا و در حدود 1200 تا 1300 درجه ایجاد می شود و همزمان با فشار وارده ,دو سر میلگرد به یکدگر متصل میشوند.

در این روش میلگرد ها به صورت سر به سر و بدون هیچ گونه مواد افزودنی ،توسط حرارت حاصل از سوختن گاز استیلن و اکسیژن ،به دمای خمیری شدن(1250 درجه سانتیگراد) میرسند و توسط فشار حاصل از سیلندر هیدرولیک ،به یکدیگر فورج می شوند. مدت زمان در نظر گرفته شده برای یک اتصال (جهت یک سایز متوسط میلگرد) حدود 60 ثانیه می باشد.

 

کنزا

معرفی تکنولوژی فورجینگ سر به سر میلگرد| فورجینگ چیست؟

جوشکاری فورجینگ (به انگلیسی: Forge welding) یک روش جوشکاری در فلز است که در آن پس از حرارت دادن به دو بخش متصل شونده تا دمایی بسیار زیاد و سپس چکش کاری یا پرس دو قطعه روی هم ایندو قطعه را در هم ادغام یا باصطلاح فورج می‌کند.قابل ذکر است که از این تکنولوژی در سال‌های دور ۱۳۵۱ خورشیدی در خط آهن سراسری ایران استفاده شده است.

امروزه مهمترین کاربرد آن در اتصال سر به سر میلگرد است.

جوش سر به سر میلگرد

در جوش سر به سر میلگرد ابتدا در دهه 1952 میلادی در ایالات متحده آمریکا و ژاپن تحت عنوان یکی از زیرشاخه‌های فرایند جوشکاری گاز اکسی استیلن و با نام gas pressure welding (مخفف انگلیسی: GPW) گسترش یافت. از آن پس، این روش به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت و در ابتدا به منظور جوشکاری ریل‌ها و لوله‌ها و بعد از آن در جوشکاری میلگردهای فولادی به کار گرفته شد.

با افزایش ساخت و ساز و رشد سازه‌های شهری و بلندمرتبه‌سازی، توجه به مقاوم‌سازی، استحکام بیشتر و حفظ امنیت جانی و مالی این نوع جوش در اهمیت قرار گرفته و به دلیل ضریب ایمنی بالا آن و کاهش هزینه‌ها، وارد حوزه ساخت‌وساز گردید. در این روش به جای بر روی هم قراردادن(به انگلیسی: Overlap) بخش انتهایی میلگردها، دو سر میلگرد توسط حرارت در دمای مشخص ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ درجهٔ سانتی‌گرادو سپس فشار هیدرولیکی (که به دو سر میلگرد وارد می‌آید) به یکدیگر اتصال داده و اصطلاحاً فورج می‌شود.
مزایای فورجینگ سر به سر

    صرفه جویی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در مصرف با حذف بر روی هم قراردادن میلگردها(به انگلیسی: Overlap) و حذف پرت‌ها.
    کاهش نیروی انسانی با توجه به کاهش مصرف
    کاهش کلیهٔ هزینه‌ها از جمله حمل‌ونقل با توجه به کاهش مصرف.
    اتصال میلگردهای غیرقابل مصرف به همدیگر و استفاده مجدد از آنها.
    کاهش وزن اصلی سازه و متناسب با آن کاهش نیروهای ثقلی جانبی و در نتیجه بالا رفتن مقاومت سازه در مقابل زلزله.
    کاهش اشتباهات انسانی (جوشکارها معمولاً برای کاهش مصرف میلگردها از طول روی هم قراردادن(به انگلیسی: Overlap) آنها کم می‌کنند که این عمل سبب کاهش مقاومت میلگردها در نقاط اتصال (جوش) و در نتیجه کاهش مقاومت سازه می‌شود) همچنین تنها راه حل برای اصلاح کوتاه آمدن میلگردها به دلیل خطای آرماتوربند یا تصمیم به افزایش طبقه یا ادامه پروژه این تکنولوژی می‌باشد.
    امکان لرزه (به انگلیسی: Vibration) بهتر در هنگام بتن ریزی، با توجه به کاهش حجم اضافی میلگردها در نقاط اتصال.
    افزایش قابل توجه درگیری بتن با میلگردها با توجه به کاهش حجم اضافی میلگردها در نقاط اتصال.
    افزایش مقاومت در نقطهٔ اتصال، به‌طوری که مقاومت در این نقطه به خاطر افزایش حجم میلگرد، بیشتر از سایر نقاط در طول میلگرد می‌باشد.

فناوری اجرایی

به عنوان یک روش فاز جامد محسوب می‌شود که در آن، اتصال بدون ذوب کامل فلز پایه انجام می‌گردد. به دلیل نبود عنصر واسطه برای اتصال دو قطعه در این روش این نوع جوش از مزایای خوبی نسبت به روش‌های متداول و معمول برخوردار می‌باشد. در این روش عمل حرارت دهی انتهای میلگردها توسط یک مشعل اکسی استیلن انجام می‌گردد که باعث می‌شود دو سر میلگردها به حالت پلاستیک درآید، همزمان فشار بر روی دو میلگرد که به حالت سر به سر روبروی یکدیگر قرار گرفته و در داخل یک گیره نگهدارنده مهار شده‌اند، اعمال گردیده و جوشکاری صورت می‌گیرد. هنگامیکه درجه حرارت به ۱۲۰۰-۱۳۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد (ناحیه خمیری)، مولکول‌های میلگرد انرژی فعالسازی کافی را به دست آورده و سپس مولکولهای میلگردها در ناحیه فصل مشترک نفوذ کرده و با یکدیگر ترکیب می‌شوند که در این حالت پیوند مولکولی برقرار شده و تبلور مجدد اتفاق می‌افتد که به این نحو جوشکاری دو سر میلگردها انجام می‌پذیرد.

در این روش مدت زمان حرارت دهی و میزان اعمال فشار به قطر میلگردهای جوش شونده بستگی دارد.

این نکته که در این روش سطوح انتهایی میلگردها عاری از لایه اکسیدی و آلودگی سطحی باشد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد به نحوی که وجود ناخالصی اکسیدی در فصل مشترک جوش، باعث عدم استحکام این نوع اتصال می‌گردد. استفاده از تجهیزات برشکاری و لبه سازی با اره تنگستنی مخصوص دور پایین این روش جوشکاری الزامی می‌باشد. داشتن گواهینامه جوشکاری برای اپراتور الزامیست.

 

 

 

 

 

جوش سربه سر, فورجینگ میلگرد, جوش سر به سر میلگرد

کالایی در سبد نیست

امروز 39

دیروز 73

هفته 112

ماه 788

کل 114579

QR-Code dieser Seite
?
 • festo.jpg
 • armnet.jpg
 • hawe.jpg
 • nezam.jpg
 • accreditation.jpg
 • iso_certified.jpg
 • shahrsazi.jpg
 •  
  آدرس:
  تهران، صادقیه، آیت الله کاشانی، کوی مهران، خیابان بهنام، پلاک 3، واحد5
 •  
  تلفن:
  02144066635
 •  
  موبایل:
  09122187461
 •  
  فکس:
  02144954034
 •  
  ایمیل:
 • صفحه تماس با ما

کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

بالا
پایین
?